Co je to  Krav-Maga?

 


Izrael je jedním z míst, kde se schopnosti bojovat je stále podrobována zkouškami. Střetnutí s protivníkem vyžaduje sice styl, který nemusí být pěkný, ale musí být efektivní. Efektivita je většinou otázka života a smrti.

 Krav Maga v hebrejštině znamená boj z blízka. Krav Maga je oficiální soubor technik vypracovaných pro sebeobranu a boj z blízka izraelských sil (IDF), izraelské národní policie a dalších bezpečnostních složek. Krav Maga byla zavedená do učebních osnov na izraelských středních školách a její techniky jsou nacvičované v různých institucích řízených ministerstvem školství. Krav Maga se díky vynikajícím charakteristikám prezentuje jako ideální souhrn sebeobraných metod v koncepci pro potřeby izraelské armády a později upravený tak, aby vyhovoval také civilním osobám ať jsou to mladí-staří nebo muži-ženy.

Krav Maga je vypracovaná do třech základních směrů – pro použití v ozbrojených silách, pro policejní složky a pro civilní sektor. Systém Krav Maga získal vysoké uznání od zkušených odborníků pro boj z blízka, expertů bojových umění, také od vojenských a policejních autorit pro svojí vysoukou aplikovatelsnost, pro jednoduchost, realitu a osobní bezpečnost.

Krav Maga obsahuje také speciální tréninkové metody, mentální, tecnické a fyzické cvičení. Nácviky, které zvyšuji šance přepadnutých osob na úspěch. Krav Maga v sobě slučuje na sebe navazující části – sebeobranu a boj z blízka. Krav Maga v současné době představuje asi nejúčinější způsob sebeobrany.

V součastné době existuje několik škol Krav - Maga.. Existují i nové federace, které si založili jiní mistři např. Krav-maga Li, nebo Krav-maga - Maor, atd.. Rozdíl v těchto stylech je ve větším důrazu na využití jiných bojových umění (karate, judo, aikido, kubodu, atd.), zakladatelé těchto federací jsou v těchto stylech velmistři. Ale hlavní princip zůstal stejný.